A munkaidő és távollétek kezelése a Munka Törvénykönyve alapján

A munkavállalók számára a távollét gyakran pihenési lehetőséget jelent, azonban a munkáltatók számára kulcsfontosságú a megfelelő tervezés és a jogszabályi előírások betartása. Az alábbi cikk a 2012. évi I. törvény, azaz a Munka Törvénykönyve alapján ismerteti a távollétek különböző jogcímeit és a munkáltatók lehetőségeit.

Munkaszüneti napok és pihenőnapok

Munkaszüneti napok

A Munka Törvénykönyve 102. § (1) bekezdése meghatározza azokat a napokat, amelyeken főszabályként nem rendelhető el munkavégzés. Kivételt képeznek az alábbi esetek:

  • folyamatosan működő munkáltató vagy munkakör,
  • idényjellegű tevékenység,
  • megszakítás nélküli munkavégzés,
  • társadalmi közszükségletet kielégítő munkavégzés,
  • külföldön történő munkavégzés.

Rendkívüli munkavégzés munkaszüneti napokon csak kivételes esetben rendelhető el, és a munkavállalót 100%-os bérpótlék illeti meg [Mt. 108. § (3) bekezdés].

Pihenőnapok

A munkáltató hetente két pihenőnapot köteles biztosítani [Mt. 105. § (1) bekezdés]. A pihenőnapokat egyenlőtlen munkarend esetén rugalmasan lehet kiosztani. Amennyiben a munkáltató pihenőnapon elrendeli a munkavégzést, a munkavállaló 100%-os bérpótlékra jogosult [Mt. 143. § (4) bekezdés].

Áthelyezett pihenőnapok és szabadnapok

Áthelyezett pihenőnapok

A foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter rendeletben meghatározhatja a munkaszüneti napok miatti munkarend-változásokat, azonban ez csak az általános munkarendben dolgozókra vonatkozik [Mt. 102. § (5) bekezdés].

Szabadnapok

A szabadnapok olyan munkanapok, amelyeken a munkáltató nem oszt be munkaidőt. Ha mégis munkavégzés történik, a munkavállaló 50%-os bérpótlékra jogosult [Mt. 97. § (5) bekezdés].

Szabadság és munkáltatói kötelezettségek

Szabadság

A szabadságot az esedékesség évében kell kiadni oly módon, hogy a munkavállaló ténylegesen mentesüljön a munkavégzés alól [Mt. 122. § (1) bekezdés]. Fontos szabályok:

  • Szabadság nem adható ki pihenőnapra vagy munkaszüneti napra.
  • A munkáltatónak figyelembe kell vennie a gyermek utáni pótszabadságra vonatkozó igényeket.
  • A munkáltató csak kivételes esetben módosíthatja a szabadság időpontját, és köteles megtéríteni az ezzel okozott károkat [Mt. 123. § (5) bekezdés].

A munkáltatói tervezés jelentősége

A munkáltatóknak előre kell tervezniük a munkaidőt és a távolléteket, hogy elkerüljék a jogvitákat és biztosítsák a munkavállalók jogainak tiszteletben tartását. Az egyértelmű belső szabályzatok és a megfelelő kommunikáció kulcsfontosságú szerepet játszanak ebben a folyamatban.

HÍVÁS MOST HÍVÁS